Klassik

Puškohľady » Schmidt & Bender » Klassik

 

Puškohľady zn. Schmidt & Bender rady Klassik s 30 ročnou zárukou na dodanie náhradných dielov !!!

 

Puškohľady patriace do tejto skupiny modelov dosiahli vďaka dlhoročnému dôslednému vývoju a údržbe najväčšiu spoľahlivosť. Ich vzhľad preferujú najmä milovníci klasických foriem. Optika poskytujúca vynikajúci obraz, spoľahlivo fungujúca mechanika a robustný tubus s eloxovaným povrchom uspokoja všetky nároky. Tieto puškohľady sa už nespočetne veľa ráz osvedčili po celom svete aj v poľovníckych revíroch vyžadujúcich tie najprísnejšie požiadavky a zabezpečili svetovú povesť značky Schmidt & Bender. Ponuka obsahuje puškohľady s fixným aj premenlivým zväčšením.

 

Aby napriek centralizovanému zameriavaciemu znaku bolo možné sledovať aktuálnu pozíciu zameriavacieho znaku, bolo vyvinuté počítadlo premetov. Na vežičkách nastavovacích otočných gombíkov na rektifikáciu vertikálnej a horizontálnej roviny sa nachádza indikátor, ktorý ukazuje čiernou bodkou na bielom pozadí aktuálnu pozíciu zameriavacieho znaku. Zbrojár sa pri nastreľovaní zbrane môže jedným mihnutím oka presvedčiť o tom, že čierna bodka sa nachádza pod písmenom "M". Tým pádom je zabezpečené, že pri nastreľovaní sú dostupné možnosti rektifikácie obidvoch rovín.

Nastavenie paralaxy u poľovníckych puškohľadov zvyčajne býva na 100 m dostrelu. Vo väčšine prípadov je to pre poľovníka postačujúce. Avšak, ak sa cieľ nachádza v oveľa väčšej vzdialenosti ako 100 m, rôzne vzdialenosti vyžadujú rektifikáciu zabudovanú do puškohľadu. Schmidt & Bender vyvinul regulátor paralaxy, ktorý sa nachádza oproti bočnému nastavovaciemu otočnému gombíku na tretej nastavovacej vežičke, pomocou ktorého môže strelec nastaviť rýchlo a bezpečne paralaxu od 50 m až do nekonečna. Vďaka pohodlnej obsluhe môže strelec počas celého procesu nastavovania mieriť na cieľ a tak tesne po nastavení paralaxy môže vystreliť.

 

Zameriavacie znaky a osvetlené znaky.


O vytvorení vhodného zameriavacieho znaku sa veľa diskutuje. Vo všeobecnosti však platí, že každý poľovník je najviac spokojný s tým zameriavacím znakom, na ktorý je zvyknutý. Po vyvinutí moderných osvetlených zameriavacích znakov sa zmenili aj nároky s nimi spojené. V minulosti boli nevyhnutné zameriavacie znaky s hrubými bočnými pruhmi na "vycítenie" správneho cieľového bodu na tmavom tele zveri za zlej viditeľnosti.

V súčasnosti túto úlohu preberá načerveno svietiaci bod alebo slabo osvetlený nitkový kríž, čo predstavuje podstatne vylepšené riešenie. V každom prípade je však nevyhnutná podmienka, aby sa intenzita svietenia dala vhodne stlmiť regulátorom svietivosti osvetleného zameriavacieho znaku. Ak stlmenie nie je dostatočné, do oka sa dostáva silné svetelné žiarenie, ktoré ruší v ostrom videní. To má za následok, že lovec vidí krásne osvetlený zameriavací znak, avšak zver, ktorej obrysy predtým boli ešte viditeľné, úplne zmiznú. Je to kvôli fyzickým vlastnostiam očnej zreničky, ktorá sa v tme rozšíri na maximálny priemer 7-8 mm (v prípade očí mladých), no veľmi citlivo reaguje na každý svetelný zdroj a zužuje sa.

Pri vytváraní ovládacej mechaniky osvetleného zameriavacieho znaku sa odzrkadľujú na jednej strane priame skúsenosti, na druhej strane snaha technológov Schmidt & Bender poskytnúť užívateľom čo najviac výhod spojených s jej obsluhou. Celkovo je možné intenzitu osvetlenia prispôsobiť k svetlu okolia v 11 stupňoch. Pri prepínaní medzi jednotlivými stupňami osvetlenia sa dodávka energie vždy preruší. Toto umožňuje lovcovi dopredu si nastaviť stupeň osvetlenia a v prípade potreby minimálnym pretočením nastavovacieho otočného gombíka vypnúť osvetlenie. Tým pádom nielen, že ušetríme energiu, ale zároveň aj predídeme riziku oslnenia svetlom počas nastavovania intenzity svetla z nulovej pozície. Ak sa objaví zver, stačí minimálne pootočenie otočným gombíkom z tejto pohotovostnej pozície a zameriavací znak bude okamžite osvetlený svetlom požadovanej intenzity. Životnosť ľahko dostupnej gombíkovej batérie, bežne používanej v ovládacej mechanike osvetlenia, je vyše 100 hodín.

 

 

Triediť podľa||
Zobraziť všetko | Stránky:
Zobraziť všetko | Stránky:
  • Zdieľať:
  • facebook.com